شنبه، ۱ آذر ۱۳۹۳, ۱۲:۰۵
به موسسه فرهنگی ورزشی و رفاهی پیام خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اسپینینگ SPINNING انقلاب در تمرینات استقامتی

محمد جواد گلپروران تهرانی - اسپینینگ اسم مستعاری است که از اسپین آمده یعنی چرخیدن و معنای همان دوک قدیمی نخ ریسی را می دهد.طراحان در گذشته برای تمرین دوچرخه سواران قبل از مسابقه دوچرخه ای ثابت طراحی کرده بودند که در مکان های مختلف برای تمرینات به کار می رفت . این دستگاها به ویژه برای ورزشکاران مناسب بود که قبل از شروع مسابقات مجبور بودند ساعت ها در کوهستان رکاب بزنند .
این طرح به تحولی در دوچرخه سواری منجر شد یعنی تحولی در آماده سازی با پدال زدن بی وقفه. اسپینینگ با انجام ورزش های هوازی ورزشکاران را آماده می کرد تا در مسیر های صحرایی سخت یا مسیرهای کوهستانی به راحتی پیش بروند. بدین ترتیب پدال زدن های ورزشکار مزبور با این دوچرخه او را تبدیل به دوچرخه سواری قهرمان می کرد که وقتی رقبایش خسته می شدند می توانست با قدرت به کار خود ادامه دهد.
برای همین هم بود که اسپینینگ به ورزشی محبوب و موثر در میان ورزشکاران تبدیل شد واین قهرمانان سبک های دیگر ی را برنامه ریزی کرد.
اولین کارگاه تخصصی اسپینینگ باشگاه وستا است که با متد درست برنامه ریزی شده وتمام سبک های اسپینینگ به شاگردان آموزش داده می شود . این باشگاه زیر نظر سرکار خانم سوزان دولت آبادی آورنده رشته اسپینینگ در ایران و مسوول کمیته اسپینینگ اداره می شود .
تاثیرات ویژه رشته اسپینینگ روی سلامتی
اسپینینگ یک برنامه منحصر به فرد با دوچرخه سالنی است. یک پدیده جهانی جدید و عالی برای تمرینات ورزشی شده است.
هر روزه هزاران مربی گواهی اسپینینگ دریافت می کنند تا به میلیون ها نفر در سطح جهان کمک کنند تا به اهداف خود چه به صورت حرفه ای چه آماتور تا تناسب اندام برسند. واهداف خود را بهتر بشناسند و از هماهنگی میان بدن و ذهن لذت ببرند.
اسپینینگ چیزی جز یک دوچرخه سالنی و متمایز با دوچرخه های دیگر سالنی می باشد بصورتی که هر قسمت آن با بدن هر شخص نسبت به قد و سایز اندامهای مختلف شخص تنظیم می شود و با کمک موسیقی شما را در یک جاده هدایت می کند فقط کافی است تصویر سازی از آن جاده را شبیه سازی کنید!
مثال در یک جاده کوهستانی یا در یک پیست یک بطر آب با شما کمک به استقامت عضلانی می کند. در حقیقت یک دوچرخه ثابت مراقبت از ضربان قلب و انجام برخی حرکتهای ساده و محل صحیح قرار گرفتن دستها نیاز دارد و بطور متوسط یک کلاس 45 دقیقه ای 600 کالری می سوزاند.
تاریخچه اسپینینگ و سوابق آن:
اسپینینگ در سال 1980 بوسیله یک مربی به نام Johnaten بوجود آمد و این تمرینات استفاده از المانهای اصلی ورزشکاران را برای مردم عادی در همه سطوح آمادگی جسمانی فراهم آورد و بر خلاف عقیده عمومی، اسپینینگ تنها یک برنامه گروهی و پر انرژ‍ی همراه شدن با یکدیگر تصویر خلاق و هماهنگی کامل بدن و ذهن است همه سنین را با هر توانایی که داشته باشند با خود همراه می کند.
این رشته بوسیله دوچرخه سواران حرفه ای مخصوصا دوچرخه سوارانی که در کوهستان مجبور بودند ساعتها سواری کنند و چرخ بزنند طراحی شد تا بدن خود را آماده کنند تا بتوانند ساعتها در کوهستان دوام بیاورند.
جایگاه این رشته در آسیا و جهان
این رشته هم برای افراد آماتور و هم افراد حرفه ای می باشد   بصورتیکه قهرمان هر رشته ورزشی می تواند بدن خود را با این رشته آماده کند، فقط تنها کافی است هدف این ورزشکار مشخص باشد و معمولا ورزشکارها برای ریکاوری هم این ورزش را انجام
می دهند .
کلاً تمام فاکتورهای آمادگی جسمانی چه از لحاظ قدرت – توان – استقامت- هماهنگی چابکی و سرعت و ... در این رشته کار می شود. و تعرق و کار بدنی در 45 دقیقه رشته برابر 3 ساعت ورزش هوازی می باشد.
قوانین اسپینینگ
قوانین خاصی دارد که در تمام دنیا بصورت استاندارد آموزش داده می شود که در کتاب جامع اسپینینگ می توان این قوانین را مطالعه کرد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی و رفاهی پیام می باشد.